Pielęgniacja biżuterii
Bransoletki na nici jedwabnej
Biżuteria ta jest bardzo delikatna i posiada w składzie kilka elementów takich jak: nić jedwabna, kamienie naturalne/ półszlachetne, przekładki, stoper i koraliki toho. O wszystkie te elementy trzeba dbać ze szczególną starannością. Największą rolę spełnia nić jedwabna, chociaż jest bardzo wytrzymała, to niestety nie lubi wilgoci i gorącej wody, która niszczy jej włókna. Zalecamy zdejmować bransoletki do wszelkich prac domowych, szczególnie do tych, przy których mamy kontakt z wodą. Również przed kąpielą, siłownią, basenem i zabiegami pielęgnacyjnymi. Nić jedwabna nie lubi się też z perfumami i środkami chemicznymi. Przy zdejmowaniu nie szarpiemy bransoletki, przytrzymujemy ją przed stoperem. W razie zamoczenia zalecamy pozostawić ją do wyschnięcia. Kamienie, gdy zbiorą kurz, lub zabrudzą się można przetrzeć bawełnianą szmatką, lub z mikrofibry, bez użycia wody, aby nie narazić nici na zniszczenie.
Srebro
Srebrna biżuteria ma to do siebie, że czernieje. Jest to wynik naturalnego procesu powstałego w wyniku zachodzenia reakcji pomiędzy srebrem a tlenkiem siarki zawartym w powietrzu. Aby odwlec ten proces i cieszyć się blaskiem biżuterii jak najdłużej, należy przede wszystkim odpowiednio ją przechowywać. Idealnie sprawdzą się do tego szkatułki, woreczki, lub pudełeczko, w którym wysyłamy nasze produkty. Najlepiej, żeby każda błyskotka miała swoją przegródkę, aby uchronić ją przed zarysowaniami. Srebro należy zdejmować, kiedy ćwiczymy, kąpiemy się, stosujemy środki do pielęgnacji ciała, unikamy spryskiwania perfumami i uważamy na środki chemiczne. Srebrną biżuterię możemy odświeżyć przy użyciu delikatnego roztworu wody z odrobiną płynu do mycia naczyń (jeśli nie ma kamieni ozdobnych) i osuszyć ściereczką. Jeżeli pojawią się plamy, przebarwienia należy zafundować biżuterii kąpiel w specjalnym płynie do czyszczenia srebra.
Stal chirurgiczna
Jak większość biżuterii nie lubi długotrwałego kontaktu z wodą, pomimo tego, że jest odporna na wilgoć. Mimo to zalecamy zdejmować ją przed kontaktem z wodą. Czasami może ciemnieć na skutek reakcji z substancjami chemicznymi, perfumami, detergentami, czy chlorem na basenie. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zmian na powierzchni biżuterii. Przechowujemy ją przede wszystkim w suchym miejscu. Aby zachować piękny wygląd biżuterii należy regularnie dbać o jej czystość. Przy większych zabrudzeniach np. plamach z jedzenia dobrym sposobem jest użycie sody oczyszczonej ( szklanka wody i płaska łyżeczka sody). Biżuterie zostawiamy w roztworze na ok. 25 minut, następnie opłukujemy pod bieżącą wodą i osuszamy ręczniczkiem.
Pamiętajcie, że każda biżuteria, nawet jeśli stosujemy wszystkie wyżej wymienione zalecenia, ulega zużyciu, co jest jej naturalnym procesem.